2009. szeptember 27., vasárnap

Kossuth Lajos-emlékmű (Kossuth Memorial in Budapest)



A Kossuth Lajos-emlékmű balatonalmádi vöröskőből készült talapzata kb. 15 méter hosszú. A főalak 5 méter magas (Kisfaludi Strobl Zsigmond munkája), a 4 méter magas mellékalakokat – parasztasszony gyerekkel, levett süvegű paraszt, katona, munkás fegyverrel, diák karddal, csikós bő gatyában, fegyverrel – Kocsis András és Ungvári Lajos mintázták. A szobrot 1952 szeptemberében avatták fel.


Nagy Imre-emlékmű (Statue of Imre Nagy, facing the Parliament)


Az 1958-ban kivégzett magyar miniszterelnök első hazai szobrát 1996-ban avatták fel a Vértanúk terén. Varga Tamás egy könnyű ívű hídra helyezte az életnagyságú bronzalakot, akinek tekintete az Országház felé esik.

József Attila-szobor, Budapest


József A. portréja A Dunánál c. kompozícióból, 1980, Budapest


Marton László szobrász által alkotott, 3,5 méter magas, 3 kőlépcsőn ülő, kalapját kezében tartó József Attila-bronzszobrot 1980-ban állították fel a Duna partján. A szobor mellett ovális, írott, domború bronzbetűkkel a költő A Dunánál című verséből való idézet olvasható: "Mintha szívemből folyt volna tova / zavaros, bölcs és nagy volt a Duna."

2009. szeptember 25., péntek

Néprajzi Múzeum - Ethnographic Museum (Budapest)

A múzeumi épület Hauszmann Alajos tervei alapján 1893-96-ban épült fel Királyi Kúriának, 1949-ig a legfelsőbb törvénykezés palotájaként szolgált, tehát ez volt az egykori Igazságügyi Palota.

A főhomlokzat gazdagon tagolt, középrizalitjából timpanonnal lezárt hatoszlopos portikusz lép elő. Az attika tetejét megkoronázó hármas fogaton az Igazság istennőjének szobra áll, jobbjában fáklyával, baljában pálmaággal, e szobor Senyei Károly munkája. Kétoldalt a Törvényt adó és a Törvényt látó ülő szobra Fadrusz János alkotása. A timpanon szoborcsoportja Zala György műve, amely három részből áll: középen az ötalakos Bírósági tárgyalás látható, a sarkokban pedig a Törvényhozás és a Törvénytanítás fekvő férfiallegóriái. A homlokzat többi szobrát Róna József és Donáth Gyula készítette.

It was founded as the Ethnographic Department of the Hungarian National Museum in 1872. Its first director was John Xantus de Vesey.
It formally split from the National Museum in 1947 but moved to its building in Kossuth Square, opposite the Parliament building, only in 1973.
The grand building in which the Museum of Ethnography is now housed was originally built by Alajos Hauszmann for the Ministry of Justice.


forrás: wikipedia

2009. szeptember 23., szerda

Ülésterem - Conference Hall

A volt főrendházi ülésterem,

és társalgó
A szőnyegek itt kék színűek, a szobrok az agrár- és ipargazdaság néhány ágának allegóriáját ábrázolják, a mennyezet képei pedig Vajda Zsigmond történeti tárgyú kompozíciói közül valók.

A százéves épület egyik fontos kelléke: a számokkal ellátott szivartartók.
A szivartartók annak emlékei, hogy az ülésterembe nem volt szabad égő szivarral belépni – úriember pedig olyat nem tesz, hogy eloltaná. Közel száz évvel ezelőtt itt sétált a folyosókon Mikszáth Kálmán, aki az ülésterembe való bemenetel előtt gondosan megvizsgálta a füstölgő szivarok minőségét és hosszát. A minőség a bent ülők rangjára, míg a hosszúság a beszédek tartalmasságára vonatkozott. "Jó beszéd megér egy havannát" – mondták gyakran a képviselők a szállóigévé vált mondatot.

Országház - Hungarian Parliament Building



"A korona előtt a kalapot le…"

A "Parlament"




Az Országház Budapest egyik legismertebb középülete, nagyságával bronzérmes lett európában. A világ 100. legszebb épületei közé sorolták, méltán.
Steindl Imre terve alapján a historizáló eklektika jegyében született, részleteiben alapvetően neogótikus stílusú. Ez a monumentális épület a bécsi neogótika szellemében 1885-től 1904-ig épült, jól érzékelhető rajta Steindl bécsi mesterének, Friedrich von Schmidtnek hatása.
Az Országház éppen úgy hazánk fővárosát jellemző épületté vált, mint Sir Charles Barry londoni parlamentje a brit fővárosnak.

2009. szeptember 13., vasárnap

Basa Pista balladája


A 1980-as években egy miskolci baráti társaságból alakult meg a régi magyar népdalokat feldolgozó Swetter együttes. Bár politikai támogatottságuk nem volt, számos magyar lakta településen léptek fel határon innen és túl, a közönség pedig imádta őket. 2007-ben aztán újra összeállt a régi csapat, és egy feledhetetlen koncertet adtak a Diósgyőri várban.

Swetter digesting the old Hungarian folksongs was formed out of a Miskolc friendly company in the 1980 years band. You make an appearance on several Hungarian settlements inhabited by on this side of the border although they did not have a political support and too, the audience adored them though. The old team set again next in 2007, and a unforgettable concert was given in Diósgyőri castle.

2009. szeptember 12., szombat

Mezítlábas park




Mi az, hogy Mezítlábas park? Ott mezítláb lehet ?

Igen mezítláb lehet sétálni nyárban kellemes árnyékot nyújtó fák között egy patak mellet. Egy kis dombról, mely ugyan a Szabadsághegy nevet viseli remek kilátásban gyönyörködhetünk, akár a Vértes-hegységet is láthatjuk a távolban, vagy elleshetünk néhány pillanatot egy nyugalmas kis falu életéből. Lovasokat láthatunk a határban, de előfordul egy-egy fogat is vagy szekér. Eközben a jó levegő biztosított, hiszen ameddig a szem ellát, és még azon túl sincs ipari környezetnek nyoma.

A Mezítlábas parkot Fejér megyében Tabajdon - 45 km távolságra Budapesttől - lehet felkeresni, a bejárat rögtön a falu közepén, a híd és Nepomuki Szent János szobra mellett van.