2012. március 31., szombat

Szép vagy Magyarország

Bikal


Bikal
Egy kicsiny falu a Mecsek lábainál elterülő festői Hegyhát egyik völgyében, mely nevét az egykor fölé magasodó bükkös erdőről kapta. Bikal jelentése bükk-al, vagyis "bükkös erdő alja". Első okleveles említése 1325-ből való. A község Villa Bykol alakban jelenik meg először.

Mai katolikus templomát, Winkler Mihály apát-plébános nagyvonalú áldozatkészségének köszönhetően 1797. július 26-án szentelték fel Szent Anna tiszteletére.




A Puchner kastély
Az 1840-es évek végén építtette lakhelyét Bikal új földesura, báró Puchner Antal. A kastély többszöri átalakítását követően a XIX. század végén nyerte el végleges, ma is látható, kései historizáló stílusú formáját



A bikali Élménybirtok Magyarország első tematikus élményparkja.

foto:Körtvélyesi László
 Egyedülálló módon idézi fel és kelti életre a középkori Magyarországot: mesterek, színészek, harcedzett lovasok és íjászok, gyakorlott madarászok közreműködésével. A reggeltől estig tartó időutazás során kortól és nemtől függetlenül, gyermek és felnőtt egyaránt megtalálja a számára legizgalmasabb elfoglaltságot, időtöltést.


A 7,5 hektáron elterülő birtok területileg 5 nagy egységre tagolódik:

•a Középkori Falu,
•az Óváros,
•a Főtér,
•a Reneszánsz Palota
•és a Lovagi Küzdőtér.
A közel 35 építményben műhelyek, boltok, vendéglátó egységek és képzésre, foglalkozások megtartására alkalmas helységek kerültek kialakításra. (forrás:varak-kastelyok.hu)

Bikal történetét, hagyományait őrzi a "100 magyar falu könyvesháza" sorozatban megjelent kötet, mely teljes egészében megtekinthető az alábbi linkre kattintva: Bikal története

Forrás(Bikal.hu)

2012. március 20., kedd

2012. március 18., vasárnap

„Kezdettől azt az egy épületet szerettem volna megépíteni, amely az emberiség kezdete előtt már állt.” (Makovecz Imre, 2002)

Igényes összeállítás, Uncsinövéremtől kaptam levélben, és rögtön éreztem ennek itt van a helye. Készítője remélem egyetért velem.

Makovecz Imre (Budapest, 1935. november 20. – Budapest, 2011. szeptember 27.) Kossuth-díjas magyar építész, a magyar organikus építészet egyik képviselője. A Magyar Művészeti Akadémia alapítója, örökös tiszteleti elnöke.forrás:wikipedia






2012. március 17., szombat

Kora tavasz a Margitszigeten

Gyönyörű napsütésben érkeztünk a szigetre. A felújított hidon át gyalogoltam be a szigetlehajtóig, itt vártam Uncsinövérem be.
Elsőként a Centenáriumi Emlékművet jártuk körbe.

A Margitszigeten a déli lejárónál (Margit-hídnál) a nagy szökőkút elött található Budapest egyesítésének 100-ik évfordulójára elkészített szobor

A 10 méter magas szobrot Kiss István készítette.
Tovább sétáltunk a napfürdőző, sétáló, bicigliző tömeg között.
A sziget fái most is káprázatosak voltak, lomb nélkül is megmutatkozott külenleges formái, koruk pedig tisztelni való.
A kisállatkert zsúfolásig megtelt a látogatokkal, nézelődökkel.
Margitsziget Vadaspark bejárata
Az állatokat a kerítésen kívülről is rengetegen figyelik, bár a belépés ingyenes.

Hagyományosan magyar, de ritkaságnak számító háziállatokat vonultat fel. Az állatbemutatón a háziállatokon kívül erdei és egzotikus állatokkal is találkozhatunk.


Szobrok mellett, Művész sétány
Budapest - Margitsziget. Madách Imre szobra 1973
furulyás szobor

A magyar kultúra kiemelkedő alakjainak bronz- és kőszobrai közül a legkorábbiak eredetileg a Városligetben foglaltak helyet, csaknem 150 évvel Nebbien Henrik eredeti kezdeményezését követően ugyanis ott hozták létre 1951-ben a szoborsétányt. A Margitsziget fái közé 1966 és 1968 között telepítették át őket, azóta pedig számos új szobor is helyet kapott közöttük.Pár ízelítőül.


Jókai Mór mellszobra a szoborparkban (Budapest, Margit-sziget). Pátzay Pál alkotása (1975, az eredeti minta alapján 1997-ben újraöntötték)

Művészsétány a Margitszigeten - Déryné Széppataki Róza, színésznő (Schaár Erzsébet alkotása)
1259-ben alapított domonkos rendi apácakolostor maradványai
Kitekintés a Ferences kolostor ablakából
Kolostor romja, falrészlet




MALÉV IN MEMORIAM 1946 - 2012

Hosszasan lehetne vitatkozni, hogy nemzeti vagy nem nemzeti, kell-e a jövőben vagy nem egy új "Malév", de egy biztos: a repülést kicsit is kedvelők sokaságának fognak hiányozni a "kékorrú madarak", az ismert logók és az évek során fülünkbe égett reklámszignál. Ezek kerültek most egy 6 perces csokorba. A klipben szerepel két reklámbetét, két eltérő hangszerelésű eredeti reklámszignál, valamint egy-egy kép erejéig felvillannak a Malév 66 éves történetében meghatározó szerepet játszó repülőtípusok is. Az összeállítás végén a szignál szerzőjével (Presser Gábor) láthatunk egy rövid interjút a reklámzene születésének körülményeiről. Zene/Music: Presser Gábor Az eredeti fényképek megtekinthetők: - JetPhotos.net - AIRportal.hu - airliners.net - PlanePictures.net - Airplane-Pictures.net - planes.cz - jetphotos.net - spotter.hu A fotók szerzői: Csemniczky Kristóf, Mester Tibor, Győri László, Szabó Gábor, H.Gábor, Aad van der Voet, Dominik Hanke, Tamon Takeoka Interjú: NOLTV http://www.noltv.hu/video/2915.html?searchid=s4f3189181724e

Nadap

Nadapi szintezési ősjegy
Nadapon van a térképészet és az építészet egyik legfontosabb meghatározójának, a magasság mérésnek magyarországi legfőbb viszonyító pontja, a Nadapi szintezési ősjegy.
Ebből mindjárt kettő is van, az un. Adria feletti szint, valamint a később meghatározott Balti szint
Főalappontja.

Nadap valószínűleg fontos település volt a honfoglalás időszakában. Első írásos emléke az 1193-as alapítólevél, ami szerint a település először a fehérvári keresztes lovagok birtoka volt, később a Csákok, majd a Buzlayak uralma alá került. A török hódoltság után németeket telepítettek a területre. 1731-ben a település már a Ziráky grófi családé. Ők építették 1760-ban a barokk római katolikus templomot, amiben 1800. december 3-án megkeresztelték Vörösmarty Mihályt. 1904-ben neogót stílusban átépítették.


Rendkívül szép környezetben fekszenek, közel egymáshoz, közkedvelt kiránduló helyen. Táblák és turista jelzés vezet hozzájuk, ami a nyári idegenforgalmi rendezvények helyszíne is egyben.